rehabilitace@bohnice.cz (+420) 284 016 518

Jógová terapie pomáhá najít svůj střed

Hluboký nádech a výdech, soustředění se, zaujetí pozice. Společné prvky všech odvětví jógy jsou jednoduché a vskutku účinné. Pracuje s nimi i terapeutická jóga, vycházející z tradice kundaliní jógy. Pomocí cvičení ovlivňuje fyzickou schránku člověka, její rovnovážný stav, zdravé naladění. Současně však působí i na lidskou psychiku, kterou, jednoduše řečeno, posiluje. Tak aby člověk dokázal uvolněně procházet každým dnem, bez vnitřního tlaku, s dobrou znalostí sebe sama, vlastních hodnot. Což jsou kvality, které lidé se závislostí postrádají.

Terapeutická jóga se zabydlela velice důkladně například ve Velké Británii a v Německu, kde s ní mají zkušenosti už více než 20 let. Léčebný potenciál jógy využívají v odvykacích centrech, psychiatrických nemocnicích, ale také například při cvičení s hendikepovanými.

Z tohoto profesionálního zázemí čerpá také česká lektorka a jogínka Kateřina Černá, která stojí za prvním ročníkem tréninku terapeutické kundaliní jógy v Čechách. Pacienti Psychiatrické nemocnice Bohnice, kteří procházejí léčbou závislostí na alkoholu a omamných látkách, s Kateřinou a její kolegyní Gabrielou Janskou cvičí sestavy, zaměřené vždy na konkrétní oblast těla. Pomocí jógy působí na určitou část těla, například na oblast spodní části zad, která se tak protáhnou a uvolní, podpoří činnost ledvin zodpovědných za vyváženost práce organismu s vodou a umění zacházet s vlastními emocemi. Cvičení také působí na nervovou soustavu a ovlivňuje konkrétní centra mozku. Postupně se tak zcela nenápadně a přirozeně upravují vzorce chování, zažitá vlastní paradigmata, která určují, jakým způsobem se člověk bude navenek projevovat. Takto se pacient konečně dostává do vlastního prostoru, ze kterého může začít nahlížet na situace jiným, novým způsobem a iluze, ve kterých žil, postupně ztrácejí na své síle.

Lekcí trvajících 90 minut se účastní skupiny 20–30 žen, které mají vždy podobné potíže. Ženy zprvu vnímají především fyzickou složku cvičení, vnější vrstvu jógy, působící na protažení a posílení těla, jeho orgánových soustav. Díky dechovým cvičením a relaxacím pak ale postupují hlouběji, k rozpoznání svých emocí, které velkou měrou souvisí s tělem a myslí. Cvičení jógy jemným způsobem pomáhá dostat emoce do rovnováhy, kdy nedochází k jejich nekontrolovatelným výbuchům. Celkově tak podporuje proces léčení, nabírání nových sil pro opětovné, nezávislé fungování ve společnosti.

Komentáře nejsou povoleny.