rehabilitace@bohnice.cz (+420) 284 016 518

Psychický vývoj miminek a batolátek, co je a co není normální IV.

Noční běs

Ne vždy se musejí rodiče zneklidnit, pokud má jejich dítě noční můry. Zejména u dětí kolem 2. až 3. roku se takové stavy mohou fyziologicky vyskytovat. Někdy se objeví v REM spánku, dítě se vzbudí s pláčem a křikem. Jedná se o reakci na stres z předchozího dne nebo na somatické onemocnění. Batole je třeba uklidnit a znovu uložit ke spánku.

Noční běs (pavor nocturnus) se objevuje v nonREM spánku, kdy se dítě posadí na posteli často s široce otevřenýma očima a začne křičet, ale nereaguje na okolí. Není vhodné dítě budit, stačí jen počkat, až křik odezní. Dítě si noční křik nepamatuje. Noční běs se objevuje jako reakce na nějaké přetížení nebo stresové události, také jako příznak somatického onemocnění. Pokud by se však noční křik objevoval častěji, je třeba dítě nechat neurologicky vyšetřit.

Zkušenosti ukazují, že u každého dítěte mohou takové noční můry probíhat odlišně nebo se vůbec nevyskytují. Jedno dítě mělo například několik nočních běsů bez probuzení jako dvouleté batole, do puberty mluvilo, smálo se anebo vykřikovalo ze spaní, ale spánek mělo klidný. Druhé dítě zase mělo spíše noční můry a občas vylezlo z postýlky a v polospánku se pohybovalo po bytě; chlapec dokonce v tomto polobdění jednou vstoupil do koupelny a vykonal potřebu do skříně místo, aby došel až na toaletu.

Toto polobdění trvalo mezi 3. až 5. rokem, nikdy se nevyskytl noční běs. Na noční zážitky si chlapec nevzpomínal. Ale všechny tyto můry a běsy odezněly bez následků. Další dítě bylo jako miminko dráždivější při usínání a bylo třeba vázat je do zavinovačky, dokud z ní nevyrostlo, protože obtížněji usínalo a pohyby ručiček je budily skoro vždy v REM fázi. Naopak se nikdy nevzbudilo v přechodech mezi jednotlivými cykly, kdy se ostatní děti tohoto věku celkem často budí. Miminku ani batolátku do hlavičky nevidíme, a to je na tom to obtížné i kouzelné zároveň.