Poruchy spánku u novorozenců do tří měsíců
Nezralost organismu a především mozku novorozenců a miminek do 3 měsíců je často spojená s problémem usínání. Stejně jako dospělí lidé mají i miminka dvě základní fáze spánku, a to REM a nonREM fázi. Ve fázi REM (Rapid Eye Movements) dítě mívá oči i nezavřené anebo je patrný pohyb očí pod víčky, spánek doprovází neklidné pohyby končetin a svalových záškubů v obličeji.
U malinkých dětí trvá klidná fáze spánku jen asi 10–20 minut a neklidná fáze až 30 minut. Mezi oběma fázemi jsou přechody, kdy je snadné dítě probudit. Celý cyklus trvá asi 50 až 60 minut. Někdy se při přechodu z jednoho do druhého cyklu dítě probudí a začne plakat. Pláč neznamená, že je dítě pomočené nebo že má hlad či jinou potřebu.
Nešťastné je pak zvedat dítě z postýlky, rozsvěcet, a ještě víc je budit. V roce a půl se ještě až 60 % dětí alespoň 1× za noc vzbudí, u dětí do tří let je to až 15 %. Děti by ale měly umět samy usnout v tiché a ztemnělé místnosti. Spánek mohou narušit sami rodiče, když v době REM spánku pohyb dětí špatně vyhodnotí, domnívají se, že se miminko probouzí a začnou je zvedat z postýlky, přikrývat a podobně. Miminko se také může vzbudit samo, v důsledku neklidných pohybů končetin. Proto se u neklidných dětí doporučuje vázání do zavinovačky nebo spaní v pytli. Děti jsou pak klidnější a nebudí se.
Mnoho publikací popisuje správné rituály ukládaní dětí ke spánku, aby se dítě nebudilo s pláčem. Noční buzení dětí zvládá každá rodina jinak, rituály ukládání a spaní jsou odlišné a také doba spánku je individuální. Zkušenosti z praxe rozboru chronobiologie a cirkadiálních rytmů jednotlivých dospělých ukazují, že děti mají často podobné rytmy jako jejich rodiče.
Pokud jsou rodiče velkými spáči, jejich děti bývají také. Pokud toho rodiče moc nenaspí, bývá tomu podobně i s jejich dětmi. Náročné situace v rodině nastávají, pokud je jeden z rodičů vyloženě nespavý a druhý dobrý spáč, a ještě mají rozdílné rytmy typu skřivan a sova. Nespavé dítě představuje pro maminku-spáče velkou zátěž.