Aby se Vám běželo co nejlépe a Vaše tělo běh (respektive jakoukoli pohybovou aktivitu) zvládalo co nejlépe, je důležité věnovat pozornost i dalším aspektům:
Obuv a oblečení
Správná běžecká obuv je též mezi odborníky často diskutovaným tématem. Díky moderním technologiím už dnešní běžecké boty umí leccos, ovšem každá „vychytávka“ s sebou přináší omezení přirozených funkcí našeho těla.
Jedním extrémem jsou dokonale odpružené boty, které sice tlumí všechny nárazy a tváří se, že by mohly pohybový aparát šetřit. Problém je, že nedávají prostor noze (a tím pádem tělu obecně) získávat informace o terénu a adaptovat se na něj. Dochází k poklesu stability celého pohybového aparátu – výsledkem jsou různá zranění nebo přetížení.
Opačným extrémem jsou boty minimalistické, které se snaží nohy co nejméně omezovat a dát noze volnost jako bychom běželi naboso. Lidé však často nepoužívají svůj pohybový aparát správně a nejsou v dostatečné kondici. Nejsou tedy schopni splnit velmi vysoké nároky, které běh naboso přináší (například schopnost správně tlumit došlap). Výsledek je tudíž stejný jako v předchozím případě.
Každý jsme jiný, a proto každému z nás bude vyhovovat jiná obuv. Obecně vzato, pro rekreační běžce by běžecká obuv měla být pohodlná a zároveň co nejméně zatěžovat pohybový aparát. Jinak řečeno, měla by mít schopnost optimálně tlumit došlap a zároveň co nejméně omezovat nohu v její přirozené funkci. Měla by být lehká a prodyšná, aby se v ní nohy nezapařovaly. Při nakupování nových běžeckých bot doporučujeme zajít si pro radu do specializovaných běžeckých prodejen, kde si budete moci pohovořit se zkušeným běžcem, trenérem nebo přímo fyzioterapeutem, nikoliv do komerčních řetězců.
Stejný předpoklad jako pro boty platí i pro běžecké oblečení. Mělo by být lehké, pohodlné a prodyšné. Někdy se používá termín „funkční oblečení“, který označuje oblečení se schopností nasávat pot a rychle schnout. V zimě je lepší vzít si na sebe více funkčních vrstev než méně neprodyšných vrstev (například zimní bundu). Neprodyšné vrstvy sice zadržují teplo, ale neumožňují odpařování potu, a proto dochází k zapaření a přehřátí. Výhodou pro městské běžce jsou reflexní prvky na oblečení.
Zdravá strava a pitný režim
Součástí zdravého životního stylu jsou mimo jiné zdravá strava a pitný režim, které jsou důležité nejen pro běžce (nebo sportovce obecně), ale v obecné rovině platí i pro širokou veřejnost.
Složení jídelníčku je pro naše tělo velmi důležité, jelikož ze stravy získáváme energii a potřebné živiny pro správné fungování našeho těla. Je spoustu různých názorů, co všechno by měl správný jídelníček obsahovat a co by se naopak mělo omezit až vynechat. Obecně je dobré omezit jídla, která jsou vyloženě nezdravá, jako jsou fastfoodová jídla, chipsy a jiné slané pochutiny nebo sladkosti. Místo nich zařazovat potraviny, které našemu tělu pomohou doplnit důležité živiny (vitamíny, minerální látky, esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny atp.), jako je například ovoce, zelenina, oříšky a semínka, ryby a kvalitní maso. Strava by měla být pestrá a vyvážená.
Neméně důležitý je dostatečný příjem tekutin. Základní udávaná hodnota je 1,5l vody denně. Tento údaj je pouze orientační, protože každý člověk je jiný. Je důležité si uvědomit, že při sportu naše tělo vodu využívá k ochlazování skrze pocení, tudíž vodu ztrácí. Je tedy potřeba svému tělu naslouchat a tekutiny adekvátně doplnit.
Spánek
Důležitou oblastí, která též patří do zdravého životního stylu, je dostatečný a kvalitní spánek. Opět všeobecně udávaná hodnota 8 hodin spánku denně je orientační, jelikož každý člověk je jiný a během dne jsou na něho kladeny různé nároky. Obecně platí, že ráno po probuzení bychom se měli cítit svěží a vyspalí. Pro kvalitu spánku je důležitá například správná matrace, kvalitní polštář, teplota v místnosti (ani příliš zima, ani přetopeno), důsledné zatemnění a odhlučnění.