rehabilitace@bohnice.cz (+420) 284 016 518

Kdy po úrazu hledat pomoc a u koho? Aneb jak se rychle vrátit k aktivnímu životu.

Zlomili jste si nohu, ruku nebo vyvrkli kotník? Zranili se na lyžích nebo na kole? Nebo máte za sebou autonehodu? Když se něco takového stane, nedá se sice vrátit čas, ale lze urychlit a zefektivnit hojení. Nejčastěji se lidé dostávají na rehabilitaci až týdny po úrazu, někdy dokonce měsíce. U mladých aktivních sportovců se tkáně hojí většinou rychle a dobře, ale úrazy se dějí všem…

Co zpomaluje hojení?

Problém při hojení úrazů představuje často otok, špatné cévní zásobení, bolest a nervové dráždění. Pokud otok, bolest a s tím spojená lokální svalová inaktivita trvají příliš dlouho, hojení se neadekvátně prodlouží. Navíc, z důvodu omezené hybnosti poraněného segmentu, vznikají náhradní pohybové mechanismy, které jsou vykoupené zřetězením problémů, například od vyvrknutého kotníku přes bolest kolene na druhé noze, bolest v oblasti beder až k úporné migréně. Poškodí-li se rameno, brzy začne bolest krční páteř a hlava a přetíží se druhá končetina atd.

Vlastní zkušenost

Mám vlastní zkušenost s omezeným pohybem v kolenním kloubu po operaci nohy. Nikdy mě nebolela bedra tak, jako ty dva týdny, kdy jsem nemohla pokrčit nohu v koleni a tělo si hledalo jiné kompenzační mechanismy pohybu.

Jak předejít zbytečné bolesti?

Velmi záhy po úrazu lze aplikovat fyzikální terapii, ať již magnetoterapii, nebo lépe laserterapii. Fyzikální terapie pomáhá snížit bolest a zlepšit prokrvení zraněné části těla. Kromě toho mnoho fyzioterapeutů oceňuje lymfotape, který podporuje vstřebání otoku a modřin. Pokud není poškozená kůže, není sádra na noze nebo ruce, je ideální aplikovat manuální lymfodrenáž. Pokud se do samotného místa úrazu nelze dostat, vždy je dobré nechat si ošetřit okolní segmenty. Při úrazu v kotníku nebo na ruce lze ošetřit zbytek končetiny a otok se vstřebá i v místě úrazu mnohem rychleji, než když pro hojení neuděláme nic.

Co na bolest pomáhá a urychluje hojení

Největšího efektu se docílí kombinací všech těchto procedur. Kromě lymfotapu a laseru využívám neurální manipulaci. Jedná se o osteopatickou metodu, která se primárně zaměřuje na práci s nervovým systémem. Neurální manipulace a metody, které se zaměřují na ošetření cév, jsou velmi účinné, a hlavně skvěle použitelné ještě v akutní a subakutní fázi po úrazu. Jde o velmi specifické metody, které se stejně jako manuální lymfodrenáž nemusejí aplikovat přímo v místě úrazu, přesto mají dobrý efekt na hojení.

Proč hledat terapii co nejdříve?

Největší přínos aplikace manuálních a fyzikálních technik spatřuji v tom, že díky této léčbě zraněný často sníží příjem analgetik, vyspí se a hojení probíhá rychleji a nedostaví se tolik sekundárních obtíží, které rekonvalescenci často komplikují. Dobrý spánek je jedním ze základních stavebních kamenů rekonvalescence. Je třeba odpočívat a zraněnou část těla dle rady lékaře opravdu nezatěžovat. Klidový režim by měl být doplněn kompenzačním cvičením ostatních částí těla, pod dohledem fyzioterapeuta.

Když se podaří dospět do fáze aktivní rehabilitace, lze využít další metody již aktivnějšího cvičení a dobu hojení tak ještě více zkrátit. Mimo pohybový režim je dobré zamyslet se nad jídelníčkem. Tělu je třeba dát, co potřebuje, aby bylo z čeho budovat novou kost, obnovit tkáň atd., a zároveň jej zbytečně nezatěžovat alkoholem aj. Úraz nemusí nutně znamenat konec aktivního života nebo ztrátu soběstačnosti na dlouhou dobu.